Czyszczenie i konserwacja plecaków syntetycznych – Poradnik DOMINATOR.

Czyszczenie i konserwowanie plecaków wykonanych z tworzyw syntetycznych takich, jak poliester czy nylon, należy przeprowadzać regularnie i w odpowiedni sposób. Pozwoli to na zachowanie ich właściwości i wyglądu.

Czyszczenie – unikaj prania mechanicznego!

Wysoce niezalecane jest mechaniczne pranie syntetycznych plecaków. Może to powodować, w zależności od wybranego trybu prania, zniszczenie szwów oraz materiału. Czym dłuższy czas prania i wyższa temperatura, tym większy poziom degradacji plecaka. Materiały, z których wykonane są plecaki, pomimo swoich właściwości ochronnych przed wodą, mają tendencję do kurczenia się. Pranie w pralce poddaje je dużym obciążeniom w krótkim interwale czasowym. Materiał jest wielokrotnie zginany, gnieciony i rozciągany przez co syntetyczne włókna podlegają odkształceniom.

Najlepszym sposobem na czyszczenie syntetycznych plecaków jest użycie wilgotnej szmatki i przetarcie plecaka od zewnątrz, jak i wewnątrz. Inną opcją jest pranie ręczne w letniej wodzie np. w misce przy użyciu delikatnego detergentu np. mydła i miękkiej gąbki. Plecak należy suszyć w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła lub promieni słonecznych! Wysoce niewskazane jest korzystanie z suszarek mechanicznych.

Konserwacja

Plecaki syntetyczne można konserwować przy pomocy dedykowanych impregnatów do materiałów, z których są one wykonane. Przed użyciem impregnatu należy go sprawdzić na mniej widocznym fragmencie materiału np. plecach. Użycie impregnatu może spowodować lekkie przyciemnienie kolorów. W przypadku wątpliwości zapytaj sprzedawcę o dedykowany i bezpieczny impregnat.